Çağrı Merkezi 0 (312) 351 - 02 - 82
E-mail : ersanlar@ersanlarparke.com.tr

SSS

Kafanızda soru isartleri mi var?

Sıkça Sorulan Sorular

Laminat Parke Nedir ?

Laminat, matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıda reçine emdirilmesi sureti ile elde edilen kaplama levhalarıdır. Reçine emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da adlandırılır. Emprenyeleme melamin formaldehit ve üre formaldehit gibi reçine malzemeleri emdirilen kâğıtların fırınlanarak kurutulması işlemidir.

Laminat parke, laminat kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan 7-8 mm kalınlıktaki MDF, HDF ya da yongalevha levhalar üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir. Kanserojen maddeli yapıştırıcılar kullanılarak üretilenleri de mevcuttur. Yapıştırma işlemi ısı ve basınç altında yapıştırıcı kullanarak yapılır. Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme detayına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Laminat parke yüzeyleri düzleme veya cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez.

Laminat parkeler ucuz fiyatları ve uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır.Yer kaplaması olarak fiyatına göre en iyi üründür.

Laminat Parke Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Laminat parke satın alırken yapılması öncelikle güvenilir bir firma olması garanti vermesi ve satış sonras destek veren markayı istemek daha sağlıklı olacaktır. Parkenizi alacağınız firma garanti vererek yer döşemenizi yapmayı taahhüt ediyorsa o markaya güvendiğinden emin olabilirsiniz. Piyasadaki bilinen bir firmadan alş-veriş yaptığınızda problem çıksa bile firma size satış sonrası desteğini sunacaktır.

Önemli noktalardan biri ise parkenin montajdan sonra 1paket parkenin ileriye dönük saklanmasıdır, herhangi bir tadilatda veya parkenizin zarar gördügü bir anda ihtiyaç duyulacak parkeyi bulamayabilirsiniz bundan dolayda tamamını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Elinizde bir miktar fazladan parke tutmanız size faydalı olacaktır. Herhangi bir bölümü leke veya hasar gördügünde değiştirmek için gayet faydalı olacaktr.

Nakliye ve Montaj Srasnda Neler Yaplmalı ?

Laminat parke üretim sırasnda bütün kalite kontrol işleminlerinden geçmiş olmasına karşın herbir parke döşenmeden önce montaj ustaları tarafndan kontrol edilmelidir.

Parkeler için 15 ila 18 derece oda sıcaklığı ve en az 15 derece zemin ısısna sahip olmasına dikkat ediniz. Nem oranı odada %55 - %65 dolaylarnda olmalıdır. Her paket açıldığı anda döşenmelidir.

Parkeler odadaki ışık kaynağna parke panellerinin uzun kenarına paralel olacak şekilde döşenmeli.

Laminat parkeye şilte yapıştırılmaz, çivilenmez. Çünkü parke panelleri yüzer sistem çalşır. Yani birlikte hareket etme yeteneğine sahiptir.

Süpürgelik kesinlikle parke üzerine çakılmamalıdır. Parke süpürgelikleri duvara monte edilir.

Bakım Onarım ve Temizlik Nasıl Olmalı ?

Sabit veya hareket ettirilen mobilyaların ayak altlarına plastik veya keçeden yapılan parçalar konulmalıdır. Özellikle ağır mobilyaların yerini mobilyayı kaldırarak değiştiriniz. Tekerlekle mobilya ile koltuk ve sandalyelerin tekerlekleri yumuşlak tipte olmalıdır. Parke yüzeyini ıslatmadan, çok iyi sıkılmış, tüy bırakmayan mikro elyaflı bezle temizleyiniz. Aşındırıcı temizlik malzemeleri (fay...vb) kullanmayınız. Parkeyi zımparalamayınız.

Oldukça kolay temizlenen laminat parke yumuşak temizlik bezleri ve elektrikli süpürgelerin parke temizlik fonksiyonlar ile temizlik yapıla bilmektedir.

Boya, tutkal, vernik veya yağ gibi çkması zor lekelerde aseton veya alkol içeren çözücüler sayesinde kolayca lekeyi çkarabilirsiniz.

Laminat parke zemini çok ıslak bezle silinmemeli ve yere su dökülmemelidir. Aksi takdirde kabarmalar yaşanabilir.

Laminat Parkenin Avantajları ?

• Çok kolay monte edilir.

• Bakım çok kolaydır. Elektrikli süpürge ile süpürülüp nemli bezle silinir.

• Ev ve büro mobilyalarına karşı dayanıklıdır.

• Çizilmez, Ezilmez, Leke tutmaz, Toz tutmaz.

• Güneş ışığından etkilenmez.

• Anti alerjiktir.

• Evde kullanılan kimyasallara karşı dayanıklıdır.

• Kolay temizlenir, Rengi solmaz.

• Sigara ateşinden etkilenmez.

• Ayakkabı ile üzerinde yürünebilir.

• Yerden ıstmalı sistemlerde rahatlıkla kullanlabilir.

Aradıgınız soruyu bulamadınız mı?

Bize 7/24 aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz. Güven esaslı çalışan Ersanlar Parke tüm sorularınızı cevaplamaya çalışacaktır. Sayılarımızla.